Klubtagjainkkal május 10-én reggel a megszokott helyen gyülekeztünk, hogy autóbuszos kirándulásra induljunk Kaposvárról a Velencei-tó környékére.

Első állomásunk a kápolnásnyéki Halász-kastély volt. A helyi vezető segítségével ismerkedtünk a kastély múltjával és egykori tulajdonosainak életével. A  neobarokk kiskastélyt és angolparkot mai formájában Halász Gedeon építette az 1910-es években és a Halász família lakta 1945-ig.  A II. világháború, majd az államosítás következtében az épület pusztulásnak indult, bútorait széthordták. 2014-2016 között a magyar kormány Európai Uniós, valamint a Velence-tavi Kistérségi Alapítvány támogatásával felújította a kastélyt a   hozzá tartozó 1,5 ha parkkal együtt, melyben néhány eredeti telepítésű fa ma is megtalálható. A szépen rendben tartott park sétányát szobrok díszítik.  A kastély egyik szobájában állandó kiállítás mutatja be fényképeken a Halász család korabeli életét. Az épületet napjainkban kulturális célokra hasznosítják, látogatásunkkor Járási Ildikó és Elekes Gyula tűzzománc kiállítását tekinthettük meg.

A kastélytól átsétáltunk a Vörösmarty Emlékházhoz, ahol a Szózat költője született. A szépen felújított épület az odavezető gyönyörű gesztenyesorral együtt védett műemlék. Tartozik hozzá park, sétány, természetes-tó és szabadtéri színpad is. Helyi vezető mesélt a költő és családja életéről, valamint a kúria múltjáról és jelenéről. A korabeli bútorokkal berendezett konyhában elhelyezett cseréptálban egy-egy keveréssel vers részleteket „főzhettünk”.

Autóbuszra szállva utaztunk tovább Gárdonyba a 2007-ben felújított Agárd-pusztai Gárdonyi Géza Emlékházhoz, amely az író szülőháza. A műemlék védelem alatt álló épületben az eredeti bútorok mellett az író néhány személyes tárgya, naplója, műveinek legszebb kiadásai is megtalálhatók. Tartalmas előadás keretében ismerhettük meg az író-és családja életét, valamint munkásságát, de hallhattuk a „titkosírás” megfejtésének történetét is.

A délután hátralévő részét a Dinnyési Várparkbank és Skanzenben töltöttük. Filmvetítésen láthattuk-hallhattuk a többszörös Guinnes Rekorder park létrehozásának történetét Alekszi Zoltántól a makettek alkotójától, valamint a létrehozását anyagi támogatással segítő Kossuth-díjas Tolcsvay Béla zeneszerzőtől. Ezt követően végig sétáltuk a 2ha területen fekvő várparkot, majd a skanzent. A parkban ma már csak romokban létező 46 középkori vár anyaghűen megépített kicsinyített mása látható a történelmi Magyarország térképét formázó sétányon belül.  Körülötte 90 emlékoszlop mutatja be a magyar uralkodókat, fejedelmeket és a kormányzót. A 2019-ben megépült skanzenben többek között Árpád-kori települést építettek fel fatemplommal, veremházakkal. A 2022-ben készült Szentek Fala több mint 600 szoborral mutatja be a kereszténység szentjeit Szent Habakuk pápától – Szent II. János Pál pápáig.

Ismét egy tartalmas, szép napot töltöttünk együtt és élményekkel feltöltődve indultunk haza.

Vajna Ferencné Somogy Vármegyei Adóügyi Klub