Székesfehérváron a Szent István Király Múzeumban rendezték meg Pákh Imre magángyűjteményéből a Munkácsy kiállítást, amelynek nyitvatartását 2024. február 18-ig meghosszabbították, ezért mentünk el még ezen a héten a zárást megelőzően.
A kiállításon 77 alkotás került bemutatásra, 11 kiállítóteremben.
A válogatott műalkotások között 64 festményt, 8 grafikai munkát láthattak a látogatók és Pásztor János Munkácsyt ábrázoló szobrát.
Tablókiállítás reprezentálta Munkácsy Mihály életútját.
Munkácsy Mihály 1844-ben született Munkácson, Ukrajnában. 1900-ben halt meg a Német Birodalomban. Temetési helye: Fiumei úti sírkertben Budapesten.
Pákh Imre Munkácsy-gyűjteménye ma a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekció a világon.
Akárcsak Munkácsy, Pákh Imre is Munkácson született. A festő iránti tiszteletet és csodálatot a szülői házból hozta magával.
A törzsanyagot Rippl-Rónai József, Temple János és Halmi Artúr Munkácsyról készített portréi egészítik ki.
A kiállításon a teljes festői pálya volt megismerhető a legkorábbi rajzoktól és festményektől a realista alaktanulmányokon át a szalonképekig és a késői, álomszerű tájképekig.
A tárlaton külön csoportot képeztek a biblikus témájú kompozíciók, valamint a festő élete végén készült kosztümös életképek.
Pákh Imre amerikai-magyar üzletember, az 1970-es években kezdte megalapozni magángyűjteményét, eleinte holland és olasz festők munkáinak vásárlásával.
A folyamatosan gyarapodó gyűjteményt 2005. óta világszerte közel 50 kiállításon láthatta a közönség.


