2022. május 6-án a NAV NYOSZ Egri Adóügyi Nyugdíjas klubja látogatást tett a Magyar Zene Házában. Az épület a zsűri fődíját nyerte le Cannes-ban, a világ legnagyobb és legrangosabb ingatlanszakmai kiállításán a MIPIM-en. Sou Fujimoto japán sztárépítész tervezte a különleges épületet. A létesítmény küllemre izgalmas, látványa hosszú percekig arra kényszerít, hogy körüljárjuk az épületet, és ne robogjunk be egyenesen a mínusz kettedikre.

Az aranyozott lombok alatt gyerekek játszanak, méghozzá az intézményhez tematikusan kötődő szabadtéri játékhangszerekkel. A pöttöm zenészek láthatóan élvezik a rögtönzött koncertet, azonban nem csak a gyerekek, de mi felnőttek is remekül szórakoztunk. Miután megteltünk a kinti látvánnyal, belépünk az épületbe.

A kiállításon először a Hangdómba léptünk be. A Hangdóm maximálisan megalapozza a hangulatot a kiállításhoz. A terem egy kupolabelsőt formál, középen babzsákok hevernek a földön, belépés után pedig leheveredtünk a babszákokra, illetve a forgó székekre. A fal teljes területén élő vetítés van, körben hangszórók helyezkednek el. A Hangdóm jelenlegi programja a minket körülvevő világ zajaira és annak zeneiségére hívja fel a figyelmünket, méghozzá úgy, hogy különböző tájakra és épületekbe repít el minket. Hanyatt fekve a látvány és az atmoszféra azt az illúziót teremti meg, mintha repülnénk vagy lesüllyednénk a víz alá. Egy 360 fokos kamera szemszögén keresztül tényleg belekerülünk a történetbe, ami sztori helyett inkább képekkel, hangulatokkal mesél, és arra irányítja a figyelmet, hogy milyen hangok élnek velünk, legyenek azok a természet vagy a mesterséges környezetünk zajai.

A Hangdóm után az állandó kiállítás felé vettük az irányt. A kiállítás a természet zenéjétől vezet át minket a magyar népzenén keresztül az Európát meghatározó vallási zenék termein át különböző nemzetek operájáig, felkarolva a magyar alkotókat, egészen az itthon ismert operettekig és a világi, illetve hazai modern pop és rockzenéig. Mivel technikailag nagyon újszerű és színes, így érdekes tapasztalat megfigyelni, hogy az egészen apró gyerekektől kezdve az idősebb generációkig mindenki megtalálja a kiállításban a maga örömét. Az összes terem minden szempontból fantasztikusan lett összeállítva, a technikai dolgoktól kezdve a vizuális megjelenítésen át egészen a kiegészítő tárgyakig. Egyensúlyban vannak azok a tárgyak, amik csak vizuális kiegészítő elemek, azokkal, amiket nekünk kell életre keltenünk, miközben elegendő állomás szentel időt és teret az információnak, vagy épp olyan pillanatoknak, mikor semmi más dolgunk nincs, mint élvezni a zenét, és valami szép vetítést bámulni.

Az egész kiállítás magával ragadóan játékos, és kifejezetten magas színvonalú. Rendkívül élveztük az ottlét minden pillanatát, és javasoljuk, mindenki, aki teheti, látogasson el a Magyar Zene Házába.

Lejegyezte:

Gelsei Márta Katalin

NAV NYOSZ Egri Adóügyi Nyugdíjas Klub tagja