A mai napon (2022.02.23) már az idei év harmadik programján, a BÉLYEGMÚZEUMBAN jártunk. Bár a hajnal esős volt, de a találkozás időpontjára már kisütött a nap. A múzeumban – máshol tett látogatásunkhoz hasonlóan – nagyon jó vezetőt kaptunk, akitől nagyon érdekes történeteket és anekdotákat hallhattunk a bélyegekről, a posta tevékenységéről a bélyegek bevezetése terén, és a múzeumban található gyűjteményekről.

Az önálló Bélyegmúzeum megalapításának gondolata az 1920-as évek végén merült fel a postai vezetők körében, a múzeum megnyitására 1930-ban került sor, ezzel a Magyar Posta birtokában lévő kiemelkedő jelentőségű gyűjtemény a nagyközönség számára is hozzáférhetővé, megtekinthetővé vált. A megnyitás pontos dátuma 1930. április 28., a múzeum első helye a Krisztina körút 12. szám alatti Postapalota nyolcadik emeletén, egy 20×8 méteres teremben volt. Külön érdekesség, hogy a kiállítóterem berendezése a nürnbergi Bélyegmúzeum mintájára készült. A gyűjtemény a gyors gyarapodásnak köszönhetően hamar kinőtte a rendelkezésére álló szűkös teret, ezért 1939-ben átköltözött az Erzsébetvárosban akkor elkészült, Rimanóczy Gyula építész által tervezett posta épületben, amely ma már az első, modern korban épült műemlék épület Magyarországon. A múzeum jelenleg is itt található.

A gyűjtemény számos kiemelkedően ritka, sőt: világ ritkaságnak számító darabot őriz. Néhány a jelentősebb magyar világritkaságok közül:

200 ÉVE SZÜLETETT GERVAY MIHÁLY – 150 ÉVE JELENT MEG

A VILÁG ELSŐ HIVATALOS POSTAI LEVELEZŐLAPJA – BÉLYEGMEGJELENÉS

Gervay Mihály az önálló Magyar Posta első főigazgatója volt. Vezetése alatt újjászerveződött a postahálózat, magyar lett a posta hivatalos nyelve és kibocsátották az első magyar bélyegsort.

Nagy szerepe volt a levelezőlap bevezetésében is, melyet 1869. október 1-jén, a VILÁGON ELSŐKÉNT, külön osztrák és külön magyar változatban hoztak forgalomba. Már az első napon 10 ezer példány fogyott belőle.

/ Forrásanyag: a Wikipédiáról! /

A KELET-BUDAPESTI KLUB  tudósítója  Grivant József