Március 10-én mindig megemlékeztünk gróf Lónyay Menyhértről, aki 1867-ben, az Andrássy-kormány pénzügyminisztereként elindította az önálló magyar pénzügyigazgatás megszervezését. Ennek keretében megalakította l. sz. rendeletével a Magyar Királyi Pénzügyőrséget. Ennek ma van a 155. évfordulója. Az emlékév alkalmából Vágujhelyi Ferenc államtitkár úr, a NAV vezetője márványtáblát leplezett le tiszteletére a Mátyás utcai egykori pénzügyőr laktanya bejárójánál. Ünnepi beszédet mondott dr. Kaizinger Tibor NAV NYOSZ elnök, amelynek szövegét az alábbiakban közöljük. (szerk.)

Tisztelt Államtitkár úr, a NAV aktív és nyugállományú tagjai!

A NAV mintegy 10 000 nyugdíjasa nevében nagy tisztelettel üdvözlöm Önöket gróf Lónyay Menyhért pénzügyminiszter, az önálló magyar pénzügyigazgatás megteremtője születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

A NAV Nyugdíjasainak Országos Szövetsége – amely idén lett 30 éves -, egyik alapvető feladata a NAV és jogelődjei hagyományainak ápolása Hegyeshalomtól Záhonyig 44 nyugdíjas klubba tömörülve. Ennek keretében Szövetségünk több évtizede felvállalta a most 155 éves magyar pénzügyigazgatás történelmének hagyományőrzését, kiemelten az „alapító atya”, gróf Lónyay Menyhért, az 1867-es kiegyezés pénzügyminisztere szellemi örökségének gondozását.

Ezért is kezdeményeztük Pénzügyminiszter úr, és a NAV vezetője, Vágujhelyi Ferenc Államtitkár úr felé, hogy az önálló magyar pénzügyigazgatás megteremtésének 155. évfordulóján, az 1867. évi 1. számú körrendelet kihirdetésének napján, vagyis március 10-én emléktábla felállításával vegyünk részt a Lónyay Emlékév eseménysorozatában.

A javaslatot elfogadták, amit Szövetségünk nevében ezennel megköszönök.

Tájékoztatom a jelen lévő ünneplő közönséget, hogy Szövetségünk Lónyay Menyhért szellemi hagyatékának ápolása keretében rendszeresen megkoszorúzta a szülőhelyén, Lónya községben lévő síremléket.

2017-ben a 150. évfordulón tapasztaltuk, hogy a sírkápolna – amely a szűken vett család (9 országgyűlési képviselő, főispán és a magyar közösségért dolgozó főtisztviselő) sírhelyét is jelenti -, nagyon rossz állapotban van, mely méltatlan ilyen történelmi személyiség emlékéhez.

Lónya község polgármesterével kezdeményeztük a sírkápolna felújítását, amit a NAV vezetése is támogatott. Varga Mihály pénzügyminiszter úr 2o millió forintot bocsátott rendelkezésre a kápolna felújításához.

Itt, e helyen nagy tisztelettel megköszönjük Szövetségünk nevében Miniszter úr és a NAV vezetésének támogatását, amellyel sikerült elérni, hogy a nagy előd hamvai méltó körülmények között nyugodjanak.

Meg kell jegyeznem, hogy a szülőfalu, Lónya, ma egy magyar-ukrán határátkelő, amely Lónyay Menyhért életében a történelmi határtól mintegy 100 km-re volt. A történelem fintora, vagy inkább szégyene, hogy Trianon eredményeként ma itt húzódik az államhatár. Lónyay Menyhért forog a sírjában, hogy szülőfaluja a mai határok mellett van.

Nem tisztem Lónyay Menyhért pénzügyminiszter történelmi személyiségét elemezni, de meg kell emlékeznünk arról az emberről, akinek köszönhetjük az önálló magyar pénzügyigazgatás megalakítását. Andrássy Gyula miniszterelnök kormányának pénzügyminisztereként 1867. március 10-én az 1. számú körrendeletében elrendelte a császári és királyi osztrák pénzügyigazgatás helyett az önálló magyar pénzügyigazgatás megalapítását, s ezzel elkezdődött a magyar közigazgatásban páratlan sikertörténet, amely a mai napig is tart.

Nincs még egy ilyen hosszú történeti múlttal rendelkező rendészeti, közigazgatási szerv, a jogutód NAV -, amelynek hagyományait reméljük, hogy még sokáig ápolhatjuk.

Lónyay Menyhért a magyar történelem olyan kiemelkedő személyisége, aki megérdemli társadalmunk tiszteletét. A nagy magyar polihisztorok egyike volt, aki tudományszervezőként (a Magyar Tudományos Akadémia alelnöki, majd haláláig elnöki tisztségét is viselte), bölcsészként, jogtudósként, politikusként, újságíróként, mezőgazdászként, folyószabályozási mérnökként, diplomataként és egyházi szervezőként is kiemelkedőt alkotott.

Ne felejtsük el, amikor történelmi szerepét elsősorban a kiegyezés kapcsán emlegetjük, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején a Szemere-kormány pénzügyi államtitkáraként jelentős szerepe volt a 48-as reformtörvények megalkotásában is.

Amint reggel említettem, ma avatta fel gróf Lónyay Menyhért emléktábláját a Szövetségünk Mátyás utcai székházának előcsarnokában.

Lónyay Menyhért személye sajnos a magyar történelemben nem kapta meg az őt megillető helyet – talán, mert a pénzügyminiszterek sosem voltak népszerűek? Ezért Szövetségünk felvállalta, hogy emlékét, szellemi hagyatékát nem hagyjuk elfeledni, s ennek a most felavatandó emléktáblával is szeretnénk bizonyítékát adni.

dr. Kaizinger Tibor

a NAV NYOSZ elnöke