A klub 18 lelkes tagja június 17-én Szolnok alig ismert két különleges múzeumába tett látogatást, a leghitelesebb tárlatvezetők közreműködésével. Elsőként a Szolnoki Vasúti Almárium nevű gyűjtemény, megálmodója, gyűjtője és tulajdonosa, Kondor Balázs fogadott bennünket. A múzeum a szolnoki vasútállomás épületében kapott helyet, mivel a magángyűjtemény tulajdonosa tizenévig a MÁV szolnoki vasútállomás állomásfőnökeként úgy döntött, hogy az épület kihasználatlan, pusztulásnak indult épületrészében teszi közzé magángyűjteményét. Az utascsarnokban látható 5 „almárium”, vagyis üvegfalú pavilon az egykori vasúti közlekedés legjellemzőbb tárgyait mutatja be: forgalmi iroda, távíró iroda, jegypénztár és utasellátós vendéglő van berendezve korhű tárgyakkal.  Ezeket a pavilonokat minden utas megnézhetné, aki a szolnoki vasútállomás csarnokában megfordul, de mert az utasok többnyire sietnek, ezért sokan észre sem veszik az ismertető szöveggel ellátott kiállítást. Természetesen a múzeumból ez csak egy ízelítő, ugyanis a gyűjtemény nagy része az egykori utasellátó étterem helyén, az állomás épületének emeletén kapott helyet. Kondor Balázs olyan lelkesedéssel mutatta be gyűjteményét, hogy teljesen megfeledkeztünk az idő múlásáról, de cseppet sem bántuk.  A kiállítás egy különleges része a monarchiabeli királyi váróterem résztelét mutatja be eredeti bútorokkal, Erzsébet királynő részére készített eredeti süteményes dobozkával. A múzeum látogatása emlékjegy készítésével ért véget, mindenki maga lyukaszthatta ki a jegyét azzal a jegykezelő készülékkel, amit gyerekkorunkban áhítattal néztünk a kalauzok kezében.

A másik múzeum mindössze 100 méterre található a szolnoki vasútállomás utascsarnokától, mégsem tudtuk eddig, hogy létezik a városban ez a kiállítás. Az épület egy kétemeletes ház magasságú, ablaktalan épület, egyetlen ajtajának megmozdításához komoly erő szükséges, falai 2,5 méter vastagságú tömör beton. És amit ez a fura épület rejt, az a Jász-Nagykun Szolnok Vármegyei Polgári Védelmi Szövetség „Légoltalomtól a katasztrófavédelemig” című állandó kiállítása. Kovács Antal nyugállományú polgárvédelmi alezredes gyűjteménykezelő fogadott bennünket és mutatta be a polgári védelem egykori eszközeit, magát a „bunkert”, aminek az lett volna a rendeltetése, hogy szükség esetén a vasútállomás dolgozóinak, a vasúti közlekedés irányítóinak menedéket biztosítson. Szerencsére használatukra nem került sor!

Egy kellemes délután keretében sok érdekességet láttunk, hallottunk, újabb élményekkel gazdagodtunk.

dr. Bárány Angéla

klubvezető