Prága, a várost keresztül szelő játékos Moldva, rajta a középkor ékességével, a Károly híddal, a domboldalon álló büszke vár, a teraszáról elénk táruló panoráma sokadszor is elbűvöli a látogatót. Még jobban értékeli a látványosságot, aki a Dunakanyar Klub vezetője, Szabó Józsefné szervezésében nyugdíjasként jutott el először az “arany Prágába”.

Első napunk hosszú utazását rövid pihenője, a világörökség részét képező Cesky Krumlov városában volt, mely városka a csónakosok, vízi túrázók, raftingolók – no és természetesen a helyi gasztronómia és cseh sör élvezőinek paradicsoma is. Sajnos méltatlanul kevés idő jutott bejárására, hiszen igazából  minden sarkon percekig lehetett volna gyönyörködni egy-egy girbegurba utcácskában, falfestményben, stukkóban, kapubejárón, csatornafedél szépségén – és így tovább.

Prágai szállásunk minden lehető elvárást felülmúlt, hasonlóképpen dicsérni tudom az ellátást és a személyzet kiválóságát.  A huszonnégy emeletes Panoráma hotel alsó harmadáról, a nyolcadik és kilencedik emeletről csodálhattuk.

Másnap egész nap gyalogszerrel róttuk a Prága ódon utcácskáit, illetve a várban lévő építészeti és történelmi emlékhelyeket. A Szent Vitus székesegyház, Szent György kápolna, régi királyi palota, Arany utcácska megcsodálását követően, átsétálva a Károly-hídon az ebédidő az óváros főterén ért, ahol ki-ki igénye szerint falatozott, vagy csak egy korsó cseh sört hajtott fel. Eközben – mellett/után – lestük meg a híres Orloj óratorony ablakából a népes néző seregre köszönő apostolokat.

Tudomásom szerint ezen estén se kellett altató a mély éjszakai álomhoz.

Harmadik napunk leginkább az utazás jegyében telt, de Kutna Hora városa tartogatott további szépséget, ahol a Szent Borbála katedrálist, valamint a meghökkentő Csontkápolnát néztük meg. Erről azért érdemes még további bővített mondatban megemlékezni, mert a kápolna belső elrendezése bizarr módon mind-mind emberi csontokból készült. Szolgáljon a tervezők mentségére, hogy ezúttal is a jó szándék vezérelte őket. Lévén, hogy a megtelt temetőket nem beszántották, hogy új temetkezési helyeket nyerjenek, hanem a sírokat gondosan feltárták, a csont- maradványokat megmentették, tisztították és kellő tiszteletadás mellett egy helyen – a Csontkápolnában – helyezték el, szinte műalkotásnak is nevezhető elrendezésben. Így mindjárt más megvilágításban értékelhetjük a csont- és koponya piramisokat.

Kirándulásunk mozgalmas volt – mondhatnám: fárasztó, de az élmények feledtetik fizikai törődésünket, mi több akár visszatérésre is sarkallhatják társaságunkat.

Untener Erika

Az alábbi fotókat Mátyássy Gyula készítette.

Az alábbi fotókat Fogarasi László készítette.

Az alábbi festményt is a Prágai kirándulás ihlette. A kép címe: Károly híd: Prága 2021 (pasztell, pasztell karton 40 x 50 cm) Festette: Fogarasi Lászlóné Éva