A virágfertőző monília tünetei már jól látszódnak, le kell vágni ezeket a száradó virágokkal teli ágakat. A gomba már a csonthéjasok hajtásvégeit is megtalálta, fonnyadtan lógnak a frissen kibújt kis levelek. Sajnos a Gála almafám nagyon érzékeny lett.

A tafrina jól ismert tünetei is megjelentek. Szántóföld szélére ültetett, legyengült mandulacsemetén fotóztam a levéltünetet. Ennek a gombának már „melege kezd lenni”, csökkenő erővel támadja a gyümölcsfákat. Most azonban eső esik és még nincs nagyon meleg, ezért a zsugorodott leveleket le kell szedni és megsemmisíteni.

Az egészséges rügyekből, egészségesen kihajtott almaleveleken láthatjuk a lisztharmat telepeit. A kibújt levélkék felületéről lefűződő spórák terjesztették tovább a betegséget. Még fel lehet venni a harcot a gombával, de biztosan többször kell majd permetezni, mintha már a metszéssel és a rügypattanáskori lemosással is védekeztek volna.
A következő melegedő nappalokkal az alma és körte varasodására és a csonthéjasok levélbetegségeire is gondolnunk kell.

Az országos előrejelzés hálózatunk feromoncsapdáiban megjelentek az almamoly, a szilvamoly, a tarka szőlőmoly, a keleti gyümölcsmoly és néhol már a barackmoly hímlepkéi is. Fel kell készülnünk a védekezésre.

Pár képet mellékeltem a kártételről.

Jáni Lajos