A budapesti Adóhivatali Központi Klub 2023. 03. 29-én a Rendőrmúzeumban tett látogatást. Olyan nagy volt az érdeklődés, hogy két csoportot kellett szervezni.

A Múzeum története:

A múzeum már 1908-ban nyitotta meg kapuit, – igaz, más néven- mint, Bűnügyi Múzeum, mint zártkörű intézmény.

A folyamatosan gyarapodó gyűjtemény az 1940-es évekre már közel 10 000 tárgyat számlált. A törzsanyag a II. világháború során sajnos szinte teljesen megsemmisült. Intézmény az 1950-60-as években történő újjászervezést követően 1967-ben kapta meg működési engedélyét, mint országos gyűjtőkörű múzeum.

  1. április 26-án új névvel, megújult tartalommal nyílt meg a Mosonyi utca 5. szám alatt. Ettől az időponttól a múzeum teljes kiállítási anyaga nyilvánossá vált, azaz bárki által megtekinthető.

A megtekinthető állandó kiállítások:

      • A magyar rendőrség története 1848-tól napjainkig
      • Kriminalisztikai (bűnügyi) kiállítás

A vezetéssel (is) megtekinthető gyűjtemények közül párat megemlítek:

  1. Fegyver-szakgyűjtemény

A Rendőrmúzeum fegyver-szakgyűjteményében közel háromszáz fegyver található, melynek egy kisebb része a múzeum állandó kiállításaiban látható.

 

A gyűjtemény három részre osztható:

a, gyári lőfegyverek
A gyári lőfegyverek közé azok a sorozatgyártás során előállított fegyverek kerültek, amelyeket a Magyar Királyi Csendőrség, a Magyar Rendőrség, a Munkásőrség és a Magyar Határőrség állományában használtak az elmúlt bő másfél évszázad alatt a csappantyús pisztolyoktól kezdve egészen napjaink Jericho pisztolyáig.

b, házilag előállított és átalakított lőfegyverek
Ebbe a csoportba kerültek azok a bűnesetek során lefoglalt lőfegyverek, amelyeket az elkövetők házilag állítottak elő, vagy egy gyári lőfegyvert alakítottak át. Ezek közül a múzeumban láthatóak fából és néhány fém elemből kialakított házi készítésű fegyverek, illetve a filmekbe illő, sétabotból és tollból átalakított fegyverek.

c, egyéb fegyverek
Ide az ún. hidegfegyverek – az olyan fegyverek, amelyek nem használnak magas hőmérséklettel járó kémiai reakciót működésük közben – tartoznak pl. kardok, szablyák, melyeket a rendészeti szervek használtak, valamint olyan balták és kések, melyek egy-egy bűnügy tárgyi bizonyítékai.

  1. Egyenruha-szakgyűjtemény

Az egyenruhák változása látványosan mutatja be a testület fejlődését a Magyar Királyi Csendőrség katonai jellegű és színű egyenruhájának egyszerűségétől a XX. század elején jellemző ékes díszítésű ruhákon át napjaink öltözetéig. A múzeum egyenruha-szakgyűjteménye két csoportból áll:

a, magyar egyenruhák. Ebbe a csoportba a Magyarországon rendszeresített elsősorban rendőrségi / csendőrségi / szakszolgálati (helyszínelő, bombakereső, kutyás-rendőr) egyenruhák tartoznak, melyek közül a Rendőrmúzeum kiállításaiban számos egyenruha megtalálható.

b, külföldi egyenruhák, melyek egy állandó kiállításon, Tarnamérán tekinthetőek meg. (Mintegy 120 ország 150 darab rendőrségi / csendőrségi egyenruhája.).

3. Történeti tárgyi-szakgyűjtemény

A Rendőrmúzeum történeti tárgyi gyűjteményében azok a tárgyak szerepelnek, amelyek az egyéb szakgyűjteményekbe nem sorolhatóak be. Ide értendők többek között a rendőrségnél használt gépjárművek, technikai- és egyéb használati eszközök (a képen látható rabosító fényképezőgép, helyszínelők eszközei, bilincsek stb.), a különböző bűntettek során használt és később lefoglalásra került eszközök, de „Kántor” is a múzeum történeti tárgyi szakgyűjteményének részét képezi. A Rendőrmúzeum egyik kiemelkedő „szereplője” Kántor – híres nyomkövető kutya –, mely a múzeum állandó kiállításában látható.

4. Végül, de nem utolsó sorban: Kiállítási segédanyag-szakgyűjtemény, mely a legmegrázóbb a részvevők számára:

Ebben a csoportban pl: hiteles források alapján készített másolatok, makettek, berendezések. A Rendőrmúzeum kriminalisztikai kiállításában látható többek között a hírhedt 1953-1954-ben Jancsó Ladányi Piroska által elkövetett bűnügy makettje is. A Viskis története (Ambrus Attila), az első sorozat gyilkos a cinkotai rém (Kiss Béla) tetteinek bemutatása, a nyomozás folyama alapján.

A remek tárlatvezetők minden kíváncsi kérdésünket megválaszolták.

Majd a több mint egy órás vezetés után mindenki elégedetten indult hazafelé.

Arlett Ria